System wymiany linków - jak to działa?

system wymiany linów SEO

Przy tak wielu blogach linkujących do siebie i dających sobie nawzajem shout-outs, można by pomyśleć, że system wymiany linków będzie działał świetnie dla SEO. Tak długo, jak twój blog nie jest do bani, powinieneś dostać ładny mały impuls z tych wszystkich linków przychodzących, prawda? Cóż, niekoniecznie. System wymiany linków nie działa dobrze dla SEO z powodu czegoś, co nazywa się "link equity".

Link equity odnosi się do wartości hiperłącza i tego, jak wpływa ono na linkowaną witrynę lub stronę. Ten artykuł wyjaśnia, dlaczego system wymiany linków nie działa tak dobrze dla SEO i co można zrobić zamiast tego, aby zwiększyć widoczność witryny w wyszukiwarkach.

Co to jest link equity?

Link equity odnosi się do wartości hiperłącza i tego, jak wpływa ono na linkowaną witrynę lub stronę. Jest to podobne do koncepcji kapitału własnego w nieruchomościach: im więcej kapitału własnego masz w swoim domu, tym bardziej wartościowy jest ten dom. To samo dotyczy linków: im bardziej wartościowa jest strona, z której pochodzi link, tym bardziej wartościowy jest ten link.

Kiedy zapisujesz się do udziału w wymianie linków, kończysz z linkiem na swojej stronie do domeny tzw. partnera. A strona partnera zamieszcza link do Twojej strony przy użyciu Twojego anchora. Jeśli ty i twój partner próbuje zbudować silną obecność w wyszukiwarkach, to może rzeczywiście zranić siebie nawzajem.

Dlaczego system wymiany linków nie działa dla SEO?

Jednym z głównych problemów z wymianą linków jest to, że wartość twojego linku przychodzącego jest określona przez siłę domeny twojego partnera linku. Możesz skończyć linkując do witryny o niskim autorytecie lub nawet do spamerskiej domeny, która z kolei będzie linkować do Twojej strony z niskiej jakości linkiem zwrotnym. I to niskiej jakości backlink może faktycznie zniszczyć szanse na uzyskanie wysokiej pozycji w wyszukiwarce.

Inną kwestią związaną z wymianą linków jest to, że Twoja strona musiałaby być ręcznie edytowana w celu usunięcia wszelkich linków do domeny Twojego partnera i dodania nowych linków do strony Twojego partnera. Może to być czasochłonne i w zależności od wielkości Twojej strony, może nie być nawet możliwe.

Dlaczego wymiana linków nie przynosi korzyści SEO?

Kiedy chodzi o budowanie linków, najlepiej jest chcieć linków, które pochodzą z odpowiednich stron, są wysokiej jakości i mają duży autorytet. Im większy autorytet ma dana strona, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zamieści ona link do Ciebie. Kiedy strona Twojego partnera linkuje do Ciebie, wysyła to sygnał do wyszukiwarek, że Twoja strona jest również istotna. Jest to jeden z czynników, który bierze udział w określaniu autorytetu domeny Twojej strony. Więc jeśli witryna partnera nie ma dużo autorytetu, to twoja strona nie dostanie wiele przez ten link. Możesz nawet skończyć z karą za linki niskiej jakości.