Wycena frazy.

Wiele krąży mitów wokół wyceny fraz. Kika razy udało się mnie wskazać mity w wycenie - choćby tu: Sunrise System opowiada banialuki.

Powstaje więc pytanie jakie elementy składają się na wycenę frazy?

Na pewno każda z firm SEO wypracowała własne metody wyceny fraz. Niemniej wszystkie poważniejsze firmy SEO zgodzą się, że cena frazy zależna jest od jej konkurencyjności. Cóż jednak kryje się za magicznym określeniem: konkurencyjność frazy?

Wśród wielu czynników wpływających na konkurencyjność frazy należy wymienić ilość BL prowadzących do pozycjonowanej strony.

Ilość linków skierowanych do pozycjonowanej strony można sprawdzić w Yahoo. Gdy Google a następnie MSN wyłączyło pokazywanie BL - Yahoo pozostało jedną z niewielu metod sprawdzania BL, choć i tu jest wiele problemów - ale o tym powszechnie wiadomo.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na konkurencyjność frazy może wiek domeny a właściwie porównanie wieku domen konkurencji - stąd wiele firm nim rozpocznie rozmowę o wycenie prosi o adres domeny.
Wiek domen można dość prosto sprawdzić tutaj: www.archive.org/web/web.php.

Następny czynnik to wartość PR  linków - oj tak… niestety oklepany i często bagatelizowany PR ale nie w odniesieniu do strony pozycjonowanej a w odniesieniu do linków.

Kolejny istotny czynnik to czystość linkowania anchorami. Tu także niewielu wie, że ten element jest dość istotny. Na chwilę się tu zatrzymam. Otóż ten element jest o tyle istotny, że w odniesieniu do ilości BL, o której wspomniałem wyżej należy sprawdzić ile z tych BL linkuje z anchorem konkurencyjnym! Tu z pomocą także przychodzi Yahoo a właściwie cache w Yahoo. Sprytnymi narzędziami wyciąga się takie anchory z cahce Yahoo - gdyż ręcznie to żmudne zajęcie i długotrwałe.

Czynników mających wpływ na konkurencyjność frazy jest jeszcze kilka - ale wymieniłem  te najistotniejsze.  Tym samy obalam kolejny mit iż konkurencyjność frazy zależy od ilości wyników w SERP. Wiele firm wycenia frazy po ilości wyników - “oszukując” w ten sposób klientelę - ale o tym już pisałem przy innej okazji.

W jaki sposób na pierwszy rzut oka sprawdzić konkurencyjność frazy ? Ot … wystarczy zerknąć w SERP :

Słowo kluczowe: apteka
Fraza: leki recepturowe

Jaka jest różnica w SERP ? Ot banalna… wszystkie pozycje w SERP tej drugiej frazy to podstrony serwisów a pierwsza fraza to strony główne.

Różnica jeszcze jest taka, że ta druga fraza przy dobrze zoptymalizowanej stronie www sama wyskoczy w top10 i nie ma co płacić 100 czy 200 zł miesięcznie za jej pozycjonowanie ;)

Tyle na dziś - czyli więcej grzechów nie pamiętam.
Chcecie coś dodać - piszcie.

2 Responses to “Wycena frazy.”

  1. daman Says:

    czy była możliwość podania namiaru na narzędzie do wyciąga anchorów, podaniu w kom albo na miala ;)

  2. admin Says:

    Skrypt jest dość skomplikowany - wieloprocesowy. Przede wszystkim ze względu na możliwość złapania bana od yahoo na zapytania. Stąd nie da się w paru linijkach podać kodu - a jego sposób działania nie jest na tyle skomplikowany by go omawiać. Trochę znajomości PHP wystarczy by go napisać samemu.

Zostaw komentarz