Searchwiki, Ajax, What’s Popular czyli wielkie zmiany nadchodzą.

Niedawno (kilka dni temu) na forum PiO ktoś nieśmiało podniósł temat ajax w SERP Google. Dostrzeżone elementy ajax świadczą o tym, że Google testuje nowy SERP (w nowej technologii) a to może pociągnąć za sobą dalsze skutki (np. utrudnienia w działaniu narzędzi SEO). Wcześniej o ajax w Google nieśmiało wspominał Mendax.

Dziś Czip powiadomił o uruchomieniu nowego gadżetu w Google jaki jest “What’s Popular“. Jego funkcjonalność opiera się na znanym już mechanizmie SearchWiki i wszystko jakby idzie w jednym kierunku: Google społecznościowe.

Czym może to skutkować dla obecnych firm SEO ?
Przede wszystkim jeśli Google będzie kontynuowało podróż w kierunku założeń społecznościowych to klasyczne SEO odejdzie w zapomnienie. Zmiana może być tak drastyczna, że wiele firm i firemek może nie przetrwać i na stałe odejdą od SEO. Inne zaś mogą zniknąć z rynku z powodu braku środków na przeorganiozwanie firmy, braku środków na zmianę technik stosowanych do analiz oraz braku środków na zmianę technik służących samemu pozycjonowaniu. Być może zmiany będą tak drastyczne, że branża SEO zacznie od nowa odkrywać nowe techniki pozycjonerskie.

Takie zmiany to oczywiście skrajny pogląd - ale scenariusz jest dość realny.

Jakie mogą być skutki takich zmian? Po pierwsze rynek SEO zostanie oczyszczony z PiOkemonów. Po drugie ceny za usługi SEO znacznie wzrosną. Po trzecie zniknie rynek “usług SEO” za 10zł. Po czwarte z rynku SEO odejdą drobni kontrahenci dla których wydatek rzędu 1000 zł miesięcznie za usługę SEO jest wydatkiem nie do przyjęcia. Po piąte usługi SEO w końcu dotrą do dużych firm. Dziś duże firmy nie są zainteresowanę reklamą, której koszt miesięczny to śmieszne 2.000 zł za miesiąc (wg ich oceny dobra reklama nie może kosztować 2.000 zł gdy ich kampania reklamowa przewiduje wydatki rzedu 20.000 - 200.000 zł. i więcej). Po szóste …. oczywiście można by wymieniać bez końca.

Gdzie w tym wszystkim będzie miejsce dla Ciebie czytelniku ?

4 Responses to “Searchwiki, Ajax, What’s Popular czyli wielkie zmiany nadchodzą.”

 1. M Says:

  Badziewiarze za 10 pln i “efekt” zawsze będą, niezależnie od koniunktury i algorytmu - taka to już nasza rodzima przypadłość, że każdą branże w każdych warunkach można spierdolić cenami z dupy :(

 2. admin Says:

  Poczytaj nieco więcej (a może przeczytaj wzmiankę o ajax na blogu Mendax) a zerkniesz na poruszany tu problem nie poprzez pryzmat 10 zł a poprzez pryzmat nadchodzących zmian.

 3. Fakty i mity SEO » Blog Archive » Nofollow - broń obosieczna. Says:

  […] Fakty i mity SEO « Searchwiki, Ajax, What’s Popular czyli wielkie zmiany nadchodzą. […]

 4. » Personalizacja wyników dla wszystkich. » Fakty i mity SEO Says:

  […] fantazjowałem na temat przyszłego wyglądu SERP i zmian jakie to może wprowadzić do SEO (searchwiki) a także w innym dotyczącym możliwych zmian związanych z wprowadzeniem nofollow (a właściwie […]

Zostaw komentarz