Pozycjonowanie - home.pl

Kilka dni temu znana firma hostingowa Home.pl zaoferowała usługi pozycjonowania stron. Z ich oferty można wyczytać, że cena za usługę pozycjonowania jest zależna od ilości wyników wyszukiwania. Nic bardziej błędnego! Cena za pozycjonowananie frazy zawsze była zależna od jej konkurencyjności a nie od ilości wyników!.

Skąd więc pomysł na przedstawienie takiej oferty przez Home.pl ? Sprawa jest oczywista: Home.pl obniżył sobie koszty obsługi (ułatwił wyliczenie kosztów usługi) jednocześnie ogromnie zaniżając jakość usługi. Mechanizm działania ich ofert jest prosty: zapłacisz jak wejdziesz w pozycję - czyli ci klienci, którzy mogliby nic nie zapłacić (za względu na małą konkurencyjność frazy i łatwość jej pozycjonowania) przepłacą za usługę, a ci którzy nie wejdą w pozycje - nie zapłacą nic. Dzięki temu mechanizmowi Home.pl bardzo łatwo odfiltruje sobie klientów, którzy będą im płacili “za nic” jednocześnie pozostawiając bez obsługi klientów, którzy będą wymagali większego nakładu pracy.

Z punktu widzenia usługodawcy jest to bardzo dobre posunięcie marketingowe. Z punktu widzenia usługobiorcy - bardzo złe.

Zagrożeń płynących z takiej oferty jest dużo więcej:

  1. zły (nieefektywny, nieodpowiedni) dobór fraz,
  2. groźba zrozumienia przez usługobiorców, że zostali nabici w butelkę,
  3. złe zrozumienie usługi SEO przez klientów,
  4. groźba uszkodzenia domeny klienta.

Więcej grzechów nie pamiętam - jak sobie przypomnę to dopiszę. Jak zwykle zapraszam do dyskusji.

One Response to “Pozycjonowanie - home.pl”

  1. Pozycjonowanie stron z Home.pl : Pierwsza pozycja w wyszukiwarkach Says:

    […] ładne kwiatki, ładne. Jak to fajnie zostało też podsumowane na pewnym blogu: Z punktu widzenia usługodawcy jest to bardzo dobre posunięcie marketingowe. Z punktu widzenia […]

Zostaw komentarz