Pozycja w Google SERP przekazana w REFERER

Całkiem niedawno Matt Cutts opublikował informację o przekazywaniu w REFERER (adres strony referującej) informacji na temat pozycji strony w SERP (w wynikach wyszukiwania). Całość wypowiedzi Matta znajduje się tutaj

O zmianach tych można by napisać dużo pozytywnych rzeczy ale …Na dzień dzisiejszy zmiany już są dostrzegalne. Na razie zastosowano wspomniany zapis dotyczący pozycji (parametr “cd” w adresie np. cd=5 co ma oznaczać pozycję 5) ale tylko w odniesieniu do funkcji “onmousedown” (wykonaj skrypt gdy został wciśnięty przycisk myszy na obiekcie). Znakiem tego Google wykonuje skrypt napisany w javascipt którego efektem jest taki kod:

<a href="http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=6&url=http%3A%2F%2Fwww.domena.pl%2Fadres-strony.html&ei=MdxMSvmeFdmZjAfdvZiuBQ&usg=AFQjCNEzuoYn91AjHm9-8mKYIFnbXZFqLA%3C

gdzie wyraźnie widać owo “cd=”5″.

Jak na razie jednak - nie ma po tym śladu w logach serwera. Czy Google umożliwi “odczytanie” pozycji w SERP zwykłym webmasterom (dokona przekierowania) czy znowu słodką tajemnicę (pozycję w SERP zapisaną w postaci “cd=5″) pozostawi dla siebie ?

Ja odpowiedź znam. A Wy znacie ?

9 Responses to “Pozycja w Google SERP przekazana w REFERER”

 1. Daniel Says:

  Ja tam wyraźnie widzę parametr cd=6 ;)

 2. Marek Says:

  Może to być trudne. Referer przeglądarki pobierają ze strony na której było kliknięcie, nie podają adresu który przekierował potem ruch.

 3. admin Says:

  @Daniel

  To oczywista pomyłka - powinno być 6 a nie 5 ;)

  @Marek -
  Jest to możliwe poprzez przekierowanie (a taką konstrukcję ma link w javascript). Wystarczyłoby więc w “href” wstawić (w SERP) a nie w “onmouse” i już.

 4. admin Says:

  Spieszę donieść, że tym razem się myliłem.

  Google przekazuje parametr “cd=” w referer (odbywa się to poprzez przekierowanie).

  Niestety nie każde wejście z SERP Google powoduje przekazanie tego parametru - jeszcze nie wiem od czego jest to zależne.

 5. admin Says:

  Kolejna zmiana.

  Do określenia pozycji w SERP zamiast parametru “CD” Google używa teraz parametru “START”.

 6. admin Says:

  Kolejna uwaga.

  Jeśli w SERP pomiędzy pozycją 3 a pozycją 4 wstawiono mapki z regionalnymi wynikami wyszukiwań to pozycja 4 otrzymuje parametr “start=14″ a nie “start=4″.

 7. karioka-85@prokonto.pl Says:

  Ależ Google ładnie w refie przekazuje parametr CD. Mam napisany skrypt, który wyciąga pozycję z parametru cd dla konkretnej frazy i podstrony serwisu, wrzuca do bazy (przy kolejnych wejścich dodaje nowe) a później wyciąga średnią. Fajna zabawka. Nie dość że loguje long tail to jeszcze pozycje.

 8. admin Says:

  Być może teraz przekazuje “pięknie”. W okresie gdy były pisane uwagi działało to tak, jak zostało opisane.

  Dziś widocznie dopracowali mechanizm przekazywania CD - dziękuję za informacje ;)

 9. admin Says:

  @karioka

  Sprawdziłem Twoją informację na temat przekazywania w ref parametru CD. Niestety muszę Cię zasmucić gdyż Twoje narzędzie na pewno dobrze parsuje parametr CD (w to nie wątpię) jednak ilość wejść z przekazanym parametrem CD to nadal ledwo 25% wszystkich odwiedzin.

  Taką ilość (25%) udało się ustalić w oparciu o 12 serwisów komercyjnych. To chyba wystarczy na potwierdzenie, że parametr CD nadal nie jest prawidłowo przekazywany - gdyż co to za statystyka, która opiera się na 25% logów.

Zostaw komentarz