Polskie Książki Telefoniczne i Panorama Firm nie sprzedają pozycjonowania.

Ktoś w PKT i w PF doszedł do wniosku, że można nabić klienta w butelkę. PKT za cenę 3000 zł. sprzedaje pozycjonowanie.To nie jest usługa pozycjonowania - to jest nabijanie klienta w butelkę. Handlowcy PKT i PF pewno nieświadomie mielą ozorami bo ktoś im tak kazał.

Zarówno PKT jak i PF wykupują SEM (Adwords) , dzięki temu niektóre działy od czasu do czasu pojawiają się boksach po prawej stronie wyników wyszukiwania. Próbowałem doszukać się “ich pozycjonowania” na frazę “drukarnia warszawa”. Niestety mimo wielokrotnego poszukiwania tej frazy nie dostrzegłem by w boksach pojawiło się PKT. Sprawdziłem więc na frazę “drukarnia łódź” i tu moim oczom (o dziwo!) po kilku kliknięciach pojawiła się reklama która nie prowadzi do strony klienta (!!) a jedynie do działu strony pkt.pl, w którym klient może pojawić wśród wielu innych drukarni.

Na rysunku miejsce położenia PKT zaznaczyłem czerwoną ramką a miejsce właściwej usługi pozycjonownania zieloną.
Pseudo pozycjonowanie PKT

Reasumując: Zarówno PKT jak i PF nie sprzedają pozycjonowania! PKT i PF wykupuje reklamę w boksach reklamowych, która wskazuje na swoje własne działy - czyli reklamują siebie a nie swoich klientów. Oferowanie przez te firmy usługi pozycjonowania jest więc zwykłą ściemą marketingową! Każdy z Was może sam wykupić sobie boksy reklamowe - dzięki czemu będzie płacił za swoją reklamę a nie za reklamę PKT czy PF bo z tego procederu jasno wynika, że PKT i PF reklamuje siebie za pieniądze swoich klientów jednocześnie im wmawiając, że to jest usługa dla nich.

Poczytajcie sobie czym jest pozycjonowanie choćby na łamach Wikipedii -> link, a następnie zapytajcie przedstawiciela PKT (czy też PF) gdzie Wasza firma będzie widoczna dzięki ich pozycjonowaniu - prawda sama wyjdzie.

Pominę też fakt, że ilość odwiedzin z takiego “pozycjonowania” jest praktycznie zerowa (w zależności od branży od 4 do 10 odwiedzin w miesiącu). Mogli przekonać się o tym ci, co dali się na to nabrać.

Przeliczając szacunkowe koszty usługi na odwiedzalność z bardzo dużą rezerwą można przyjąć:

Wykonawca założenia koszt jednego UU
PKT : 3000zł / 120 UU rocznie 25zł
SEO (zawodowe pozycjonowanie) 3600zł / 24000 UU rocznie 0,15 zł
SEO + optymalizacja w pierwszym roku 6600zł / 96000 UU rocznie 0,069 zł
w drugim roku 3600zł / 96000 UU rocznie 0,038 zł

Dane oparto o dostępne statystyki i doświadczenie. Jasno z nich wynika jakim nabijaniem w butelkę jest “pozycjonowanie” wykonane przez PKT czy też PF. Należy tylko jeszcze dodać, że w tabeli założono, iż optymalizacja przyniosła tylko 300% wzrostu UU (UU = unikalne odwiedziny) a zawodowe SEO wie, że optymalizacja potrafi przynieść 800%-1000% wzrostu UU a w skrajnych wypadkach dużo więcej.

Dawno takiej ściemy marketingowej nie słyszałem. Jak zwykle zapraszam do komentarzy.

21 Responses to “Polskie Książki Telefoniczne i Panorama Firm nie sprzedają pozycjonowania.”

 1. B4 Says:

  Ano tak jest =) Nie raz ściema jest tak konkretne że nawet mniej więcej orientujący się ludzie mogą się nabrać.

 2. Cuba Says:

  Reasumując - to nie ma nic wspólnego z pozycjonowaniem. Ale jak kogoś można nabić w butelkę to tacy ludzie będą zbijać kokosy. Tabelka elegancko ilustruje sytuację.

 3. ciekawy Says:

  a mam pytanko - czy jak wyniki ggogle adwords sa w poziomie (tj nie w bocznym menu) to uu też jest akie duże przy pozycjonowaniu?

  no i jeszcze jedno, jak na poczatku wyskakują mapy google (taki obraze z mapa i instytucjami w okolicy) czy to ma wpływ na wypozycjonowane strony, a jeśli tak to jaki

  a ogłaszanie się pkt i pf - to faktycznie ściema, sam słyszałem jak akwizytor wskazyał, jakie to zalety, że jest się w pf, pkt - “dobre miejsce w katalogach onetu, googlach “;)

 4. admin Says:

  poziomy adwords - nie, ilość UU nie jest aż tak dobra. Wynika to z wielu czynników - między innymi dlatego, że te pozycje nie są stałe (zmieniają się przy każdej odsłonie - możesz to sprawdzić wciskając F5) i być może dlatego, że każdy wie że jest to reklama (w serp przeciętny user nie wie, że pozycja jest osiągnięta za pomocą “reklamy”).

  Mapy google w serp nie mają wpływu na pozycję strony w serp (jeśli o to pytałeś).

 5. elegantka Says:

  Witam,
  Nasza firma wykupiła reklamę w wyszykiwarce PF. Nam wmawiają również że nas pozycjonują. np. gdy w wyszukiwarce google wpisze się serwis komputerowy poznan na pierwszej stronie pojawi się taki odnośnik “Wyniki dotyczące firm lokalnych dla serwis komputerowy w pobliżu adresu Poznań” pod tym mapka, zaznaczone różne lokalizacje i obok nazwy i adresy firm. To chyba nie jest wynik tego, że ktoś gdzieś wykupił adwords tylko, że umieścił swoją firmę na googlemaps? PF tłumaczy, że to robią oni w PF i dzięki nim nasza firma pojawia się. Czy to prawda? Wiem, że umieszczane firm w google maps jest darmowe, ale nie wiem jak to jest z pozniejszym wyswietlaniem się ich nawet na pierwszej stronie.

 6. admin Says:

  Dane w mapkach lokalnych o których piszesz pochodzą z dwóch źródeł: PF albo własny wpis - tak więc to prawda, że PF umieszcza wpisy w mapkach. Proszę tylko zauważyć, że PF nie gwarantuje widoczności w tej mapce, o którą pytasz. PF gwarantuje wpis tu -> http://maps.google.pl/maps?hl=pl&lr=&um=1&ie=UTF-8&q=serwis+komputerowy+pozna%C5%84&fb=1&view=text&sa=X&oi=local_group&resnum=1&ct=more-results&cd=2 i to nie wiadomo na której pozycji.

  Zatem płacenie 1000 zł za samo umieszczenie w Google Maps (bo tyle PF sobie liczy) to chyba lekka przesada (z identycznym skutkiem można samemu dodać do mapy google).

  Proszę zatem zapytać przedstawiciela PF o gwarancję na piśmie (w umowie) dotyczącą pojawienia się w mapkach o które pytasz a “prawda” wyjdzie sama ;) .

 7. Robert Says:

  To o czym pisze powyższy artykuł dotyczy pozycji reklamowych na stronie pkt.pl i pf.pl które wykorzystują do promowania swoich wyszukiwarek SEM jednak dodatkowo oprócz wpisu na ich wyszukiwarkach można wykupić linki sponsorowane z przekierowanie na własną stronę internetową

  Do podpisywania tego typu umów np. pkt.pl posiada odrębne druki do których dołączona jest 3 stronnicowa umowa na której czarno na białym jest informacja jak wygląda określona usługa, i gdzie oraz w jakiej formie jest zamieszczona.

  Oczywiście konsultanci mówią o pozycjonowaniu, a często sprzedają wpisy nie w postaci linków sponsorowanych tylko wpisów do wyszukiwarek z tego względu, że łatwiej je rozliczyć bądź poprostu sami klienci odsyłają akceptację takich umów szybciej.

  Wiem, bo sam tak robie;)
  Pozdrawiam

  Ps. I ważna uwaga: jeśli Ty traktujesz konsultanta jako klient niekulturalnie i patrzysz na niego z góry jako telemarketera lepiej nic nie kupuj bo ja i moi koledzy sprzedamy Ci największe gówno za największe pieniądze, natomiast jeśli jesteś miły i kulturalny możesz liczyć na szczerość i prezentacje która przyniesie Ci korzyści.
  Ot cała filozofia.
  Bądź miły a dostaniesz link sposorowany ;)

 8. admin Says:

  @Robert - zapewne jest tak jak mówisz, jednak w czterech znanych mi przypadkach żaden konsultant nie wspomniał o tym, że jest to “pozycjonowanie w pkt.pl i pf.pl” a jedynie, że jest to “pozycjonowanie”.

  Prawdą jest też to, że dziś nie mogę dotrzeć do wspomnianych przez Ciebie umów (choćby ze względu na okres) ale z tego co pamiętam (wybacz) w tamtym okresie te umowy nie zawierały wyjaśnień odnośnie tego gdzie to pozycjonowanie będzie się odbywało a sami klienci w tamtym czasie byli przekonani, że to co im proponowali konsultanci to samo pozycjonowanie co i w Google - stąd zrodził się pomysł na opisanie tego na blogu.

  Suma summarum pewno było tylko czterech nierzetelnych konsultantów ;)

  p.s.
  Rozumiem Robert, że chciałeś rozpocząć komentarz stwierdzeniem: “To o czym jest napisane w powyższym artykule…” lub “To co opisuje powyższy artykuł…” ?

 9. Janek Says:

  Uwaga na pkt.pl. Ostanio strach z nimi rozmawiać telefonicznie. Dzwonią, oferuja jakąś reklame, jak chcesz, zeby przysłali mailem tresc umowy(abys wiedział co podpisujesz), okazuje sie , że przysyłaja gotową, umowę, i pisza, że ja z nimi zawarłeś. Domagają sie kasy i i strasza , ze rozmowa była nagrywana. I nie ma odwrotu. Radze , jeśli zadzwoni do Was ktoś z pkt.pl, od razu rozłaczyć.Zreszta Pf.pl, to też oszustwo.

  Czy ktos jest mi w stanie doradzić, czy powyzsza sytuacja przeze mnie opisana jest do wybrnięcia, bo mam teraz z nimi problem. Czy to jest wogóle prawne, aby umowy zawierac telefonicznie? Pomocy!

 10. admin Says:

  Jeśli zawarłeś umowę przez telefon to jest ona ważna i nie pisz wtedy, że to oszustwo z ich strony. Jeśli nie zawarłeś z nimi umowy telefonicznej to zapomnij o tym. To oni będą musieli udowodnić (przed sądem?), że taką umowę zawarliście.

 11. Robert Says:

  Witam

  Wracam, bo znów totalne bzdury. (jestem pracownikiem pkt.pl);)

  Przed każdym nagraniem rozmowy klient jest informowany, że w celu akceptacji umowy rozmowa zostanie nagrana(konieczne by było zgodne z prawem, jesli się nie zgadzasz rozmowa nie jest nagrywana, a umowa wysyłana standardowo faxem), poza tym odczytywany jest link do warunków zawieranej umowy, odczytywany zamawiany pakiet, cena, termin płatności, a by tego było mało obowiązkowo konsultant musi zapytać na koniec rozmowy, czy klient akceptuje powyższe odczytane warunki. DODAM ŻE BEZ POWYŻSZYCH KONSULTANT NIE MOŻE ROZLICZYĆ UMOWY CZYLI JEST NIE WAŻNA

  Jeśli jesteś automatyczną sekretarką i na wszystko odpowiadasz akceptuję:) to wybaczcie - do kogo te pretensje???

  Odp. Jest to zgodne z prawem, choćby banki korzystają z takiej metody zawierania umowy, nasza firma wydała miliony złotych na ten system oraz licencje do nagrywania rozmów, poza tym korzystamy z najnowszego sprzętu telefonicznego firmy AVAYA.

  Świat się zmienia, a my wraz z nim:)
  Teraz możesz już nawet bułkę kupić przez telefon:)

  Wracając do pozycjonowania, świadomy klient zapyta gdzie wpis jest pozycjonowany, jak i dlaczego. To Twoje pieniądze więc wydawaj je rozsądnie. Nawet jeśli wykupiłeś wpis tylko w naszym portalu pkt.pl znajdziesz się np. na wp.pl lub docelu.pl ponieważ duże portale wortale serwisy internetowe korzystają z naszej bazy danych ponad 1.300.000 rekordów czyli firm w bazie. Dzięki temu ranking Twojej strony www wzrasta i roboty Google łatwiej ja wyszukują, więc nawet jak nie kupiłeś pozycjonowania w Google, to zapewniasz sobie rankingowanie strony www w wynikach organicznych, które często są częsciej odwiedzane przez klientów niz same linki sponsorowane.

 12. Robert Says:

  I jeszcze jedna uwaga do linków sponsorowanych, raporty odwiedzin Twojej strony co miesiąc otrzymujesz nie od nas, a od Google, bo ściśle współpracujemy. Poza tym w linku sponsorowanych chodzi o to, że płacisz za ilość rzeczywistych wejść na swoją stronę www, więc nie rozumiem skąd pogląd, że liczba wejść na stronę jest zerowa bądź 4-10 razy?

  Wykupujesz np. pakiet 1500 kliknięć (wejść na swoją stronę www) i za to płacisz, sam ustalasz kiedy link ma się pojawiać w jakim przedziale czasowym dnia, w jakich woj. oraz czy kampania ma trwać miesiąc trzy czy rok, podajesz słowa kluczowe które Cię interesują.

  Cena słów kluczowych zależy od ich popularności oraz ilości firm które sie po nich pozycjonują, np słowo kosztuję 2 złote ale za miesiąc może kosztować 6zł bo firmy z Twojej branży tez postanowią być w czołówce i wtedy rosną Ci koszty których nie przewidywałeś u nas cena jest ustalona z góry, a jeśli np. wartość słowa wzrośnie my pokrywamy tą różnice:)

  Poza tym możesz sobie od razu wybrać najdroższe słowa w Twojej branży i już na starcie kampanii oszczędzasz dużo gotówki niż chciałbyś to wykonać na własną rękę.

  Pamiętajcie kochani, że reklama Waszej firmy wpływa na Wasze dochody i jeśli już zamierzacie ją zrobić warto o wszystko zapytać konsultanta, logiczne jest, że konsultantowi zależy na jak najszybszym załatwieniu sprawy, bo ma czas by kontaktować się z kolejnym klientem, ale gwarantuje Wam, że jak wykażecie trochę zainteresowania każdy z naszych sprzedawców udzieli odpowiedzi na Wasze pytania z wielka przyjemnością.

  Pamiętajcie, że sprzedawca to też człowiek i traktując go z należytym szacunkiem zyskacie jego uznanie i pomoc co zrobić by Wasz przychód wzrastał, bo nie chodzi by znów kojny tysiąc wrzucić w koszty.

 13. Robert Says:

  Ah i jeszcze jedno, skąd ta tabelka?
  Cena wejścia to jakaś śr. słów kluczowych?
  Jak można dobrać śr. słowa skoro każda branża ma inne ceny, a kwota min. słowa - logicznego słowa np noclegi mazury to najmniej ok.0.40zł?

  Skąd wiesz ile firm wykupi link sponsorowany po tym słowie?

  I skąd cena 3000zł za 120 wejść w pkt.pl?:) (śmiech na sali:)

  Rzeczywiście mało poinformowani mogą dać się nabrać, a napisać o kimś coś niepochlebnego to nic prostszego ;)

 14. admin Says:

  Muszę się zgodzić z wypowiedzią. Każdy odpowiada za własne wydatki - stąd ten artykuł, który ma uświadomić klientów, że PKT i Panorama Firm nie sprzedają pozycjonowania w Google - co najwyżej w swoim katalogu.

  Zgadzam się także z sugestią, że 120 wejść za 3000 zł to “śmiech na sali”. Tyle właśnie Wasz klient miał wejść na swoją stronę z Waszej pkt.pl za cenę 3000zł. Dane wynikały ze statystyk strony internetowej tak jak i pozostałe dane z tabelki.

 15. Beata Says:

  Proszę o kontakt z Jankiem ,który robił tu wpis 4.10 2010r,mam podobny problem.A co do wypowiedzi Roberta,proszę napisz od kiedy działa system nagrywania rozmów.Kilkakrotnie dzwoniono do mnie z PKT i ani razu nie byłam informowana o nagrywaniu rozmowy.

 16. Ana Says:

  Jestem pracownikiem pkt.pl. Nie ma możliwości, żeby została rozliczona umowa jeśi klient nie był poinformowany o nagrywaniu rozmowy. Nie ma też możliwości sprzedaży 120 wejść na stronę klienta za 3000 zł.. 1500, 2000 tak ale nie 120…

 17. admin Says:

  Pani Anno.

  Jestem byłym klientem pkt.pl. Nie wiem jak to jest z rejestracją rozmowy i informowaniem - ale nie sądzę by pracownicy pkt.pl łamali prawo! Natomiast proszę mi nie wpierać, że nie kupiłem usługi za 3000 zł, z której miałem 120 wejść na stronę - proszę (!) - bo to ja kupiłem tę usługę i to ja miałem tyle wejść na stronę w ciągu roku.

  Jeszcze raz zatem: 3000 zł za 120 wejść. Dane pochodzą ze statystyk.

 18. Arctic Says:

  Witam

  Jestem po przejściach z pf.pl :) :( Na obecną chwilę mam w mapkach google 1 pozycję w bardzo ciekawej dla mnie frazie. Wypowiedziałem umowe pf.pl, ale oni dzwonią co chwile i mówią, że jeśli zrezygnuje to na pewno moja wizytówka spadnie z pierwszej pozycji… Czy to prawda? (dodam że mapkę google zakładałem sam)

 19. admin Says:

  Jeśli spadnie to na pewno nie będzie to skutkiem wypowiedzenia umowy. Spaść spadnie… nie wiadomo tylko kiedy - za tydzień czy za pięć lat niezależnie jednak od umowy z PF.

 20. kowkAJ Says:

  jakieś tu brednie. chyba bardzo stara informacja.
  moja firma ma pozycjonowanie przez pkt.pl w google i jest ok
  zrobili mi wycenę i płacę za efekt- po 5 frazach, ja jestem zadowolony i kwota też nie jest wysoka
  podkreśle że to normale pozycjonoweanie SEO na googlach przez pkt
  chyba nie aktualny ten artykuł

 21. admin Says:

  No tak. Artykuł ma 3 lata i faktem jest - mówi o bredniach. W szczególności tych, które wtedy popełniała PF.

Zostaw komentarz