Optymalizacja stron podstawą sukcesu.

Kilka lat temu, gdy w rozmowie handlowej wspominałem o usłudze “optymalizacji strony www” klienci reagowali bardzo różnie. Byli wśród nich tacy, którzy obawiali się niepożądanych zmian w kodzie. Wtedy niejako by poczuwałem się obrażony takimi pomysłami klientów no ale jak widać po niedawno opisywanej usłudze Home.pl mieli rację.

Wracając do samej optymalizacji nie można pominąć wystąpienia Xann’a gdzieś przed publiką na temat Long Tail (gdzie podstawą jest optymalizacja strony) - ale jest to temat na satyrę bardziej niż na “poważną rozprawkę”. Dobrze jednak się dzieje, że są tacy, którzy “biją głową w mur” uświadamiając szeroki rynek klientów czym jest optymalizacja.

Tu należy dodać, że nie każda strona może być optymalizowana. Optymalizacji nie podlegają (lub podlegają w niewielkim stopniu) strony zbudowane w oparciu o takie technologie jak:

 • flash
 • ajax
 • javascript

Optymalizacji zatem mogą podlegać strony zbudowane w oparciu o:

 • html
 • php
 • cgi

i każdą inną technologię, której efektem jest przesłanie do przeglądarki kompletnej definicji strony HTML a nie budowanie tej definicji po stronie przeglądarki.

Czym więc jest optymalizacja ?

Optymalizacja strony www jest to szereg czynności mający na celu doprowadzenie całej definicji dokumentu HTML oraz treści do “optymalnego dla potrzeb wybranych słów kluczowych / fraz” - a więc można to podzielić na optymalizację treści oraz optymalizację definicji dokumentu HTML.

W jaki sposób należy dokonywać optymalizacji ?

Jednym ze źródeł optymalizacji stron www mogą być wskazówki dla webmasterów. Jest to swoiste kompendium wiedzy, które pozwoli wskazać kierunki optymalizacji.
Jakie efekty można uzyskać poprzez optymalizację ?

Dzięki zoptymalizowanej stronie przede wszystkim uzyskujemy wyższą pozycję naszych podstron w wynikach wyszukiwania. Posiadanie wielu zoptymalizowanych podstron pozwala być nam widocznym na wiele fraz (tu dochodzimy do zagadnienia Long Tail). Zatem koszty pozycjonowania (koszty stałe) będą o wiele niższe. Także koszty samego AdWords skierowanego na zoptymalizowane podstrony będą niższe niż przy braku optymalizacji.

Niestety prawie wszystkie firmy tworzące strony internetowe nie mają bladego pojęcia czym jest optymalizacja. Późniejsza przebudowa strony internetowej może być o wiele kosztowniejsza niż sama jej budowa - a czasem wręcz niemożliwa lub zbyt kosztowna. W takim bardzo często taniej jest zbudować stronę www od podstaw.

Korzyści płynące z optymalizacji są bardzo oczywiste. Myśląc o budowie stroniy internetowej warto więc zgłosić się do firm, które trudnią się pozycjonowaniem - by te przygotowały stronę optymalną pod kątem przyszłego pozycjonowania - bo po cóż nam strona www, której “nie widać” w wynikach wyszukiwania ?

4 Responses to “Optymalizacja stron podstawą sukcesu.”

 1. Gurumuru Says:

  Tereferekrasnoludki opowiadaj tą bajkę innym ale nie pozycjonerom.
  Obejrzyj stronę PKO BP jest na topowe frazy bez optymalizacji.
  Optymalizacja to takie pierdzenie do wyciągania kasy.
  Najpierw coś przetestuj sam zanim napiszesz.
  Tanie banialuki to na PIO baranom można pisać.
  Piszesz na zamówienie Xanna,Widzialnych ,Pio czy Erbit-a?

 2. admin Says:

  Po pierwsze: piszę na swoje zamówienie.

  Po wtóre: optymalizacja pozwala znacznie obniżyć koszty pozycjonowania choć są strony/branże gdzie to niewiele da.

  Jak chcesz merytorycznie podyskutować - poczytaj sobie o “długim ogonie” czy też “long tail” czy też o samej optymalizacji.

  Brak optymalizacji to wyciąganie kasy za dodatkowe “pozycjonowane” frazy, które mogą być wysoko w SERP samą optymalizacją.

  Po trzecie (najważniejsze): SEO to przede wszystkim optymalizacja! Tylko w Polsce przyjęło się że SEO to przede wszystkim pozycjonowanie - ale i tu przyjdą czasy, że ludzie to w końcu zrozumieją.

  ‘Winę” za to zamieszanie ponosi chyba Michał, który przeprowadził “akcję kretyn” (pozycjonował linkami i zachęcał do tego innych) - być może dlatego tak mylny obraz usługi SEO mamy do dziś.

 3. luk Says:

  Po pierwsze wybrales zly czynnik warunkujacy pozycje stronka pko bp nie jest zywczjan stronka popatrz skad ma linki , sa to miesjca marzenie niedostepne dla zwyklego zjadacza z taka iloscia i jakoscia linkow kazda stronka by byla wysoko ….

 4. luk Says:

  nie jesteś w stanie też zaprzeczyć że jeżeliby skusiliby się na optymalizację ruch im pozycje jeszcze by im nie skoczył … Po swoich co mocniejszych saitach sam byłem zadziwiony jak site skoczył po optymalizacji nie mówiąc o 40-50 % przyrostach odwiedzin z wyszukiwarki

Zostaw komentarz