Long tail vs brand

Nie będę wyjaśniał czym są zapytania brandingowe a czym long tail. Odniosę się do artykułu gdzie Bleurank wspomina i wyjaśnia w czym rzecz link. Zgadzam się z głównym nurtem artykułu - uważam jednak, że wiele elementów zostało mniej lub bardziej świadomie pominięte.

Otóż nie zgodzę się z :

1) … Zachowania użytkowników wyszukiwarek internetowych ewoluują w kierunku coraz dłuższych i coraz dokładniejszych zapytań wpisywanych w wyszukiwarkach. Z jednej strony to zasługa coraz lepszych mechanizmów wyszukiwawczych, które umożliwiają stosowanie bardziej złożonych zapytań dając coraz trafniejsze odpowiedzi…

Odnoszę wrażenie, że zapomniano tu o ogromnej roli SEO. To SEO wprowadziło pojęcie Long Tail (LT), to ludzie SEO jeździli po Polsce wyjaśniając na bezpłatnych konferencjach czym jest LT (głównie jeździli wyjaśniać dlaczego warto pozycjonować za pomocą TL) oraz (co chyba najbardziej istotne) to firmy SEO oferowały usługi optymalizacji mające wpływ na widoczność LT. Tak więc - nie algorytmy się poprawiły a wzrosła świadomość właścicieli stron internetowych, którzy wykorzystali optymalizację pod LT w celu polepszenia odwiedzalności swojej strony. To dzięki tym zabiegom są on lepiej widoczne a nie dzięki zmianom algorytmu, który w tym zakresie ewoluował ledwo w rozpoznaniu niektórych form deklinacji niektórych naszych wyrazów.

2. … No cóż, po raz kolejny okazuje się, że… ‘długi ogon’ zgarnia wszystko…

Hola, hola ! Nie macie prawa tak hołubić długiego ogona (LT) zważywszy na to jak go uzyskać. Tu należy wiedzieć, że… sama optymalizacja pod LT dziś już niewiele zmienia. Dlaczego ? Dlatego, że coraz więcej firm stosuje optymalizację. Niektóre z nich (np. MAKRO Cash & Carry) wystąpiło z zapytaniem ofertowym w formie przetargowej (oj już czuję jaka to będzie optymalizacja) ale jest to dowód na to, że LT dotarło także do takich molochów jak MAKRO Cash & Carry.

Jak zatem wygląda prawidłowo wykonana usługa pozycjonowania z uwzględnieniem LT ? Banalnie prosto. Wykonuje się optymalizację a następnie należy zwiększyć popularność serwisu linkami zewnętrznymi po to by popularność skierowana na pozycjonowaną stronę przeniosła się poprzez mapę / menu na podstrony. Tu należy wykorzystać siłę linków do …. wypozycjonowania fraz brandingowych! - więc co jest przedmiotem pozycjonowania (co jest ważniejsze)? Frazy brandingowe (!) gdyż szkoda linków na frazy pochodzące z LT, które same pojawią się w SERP (dzięki dobrej optymalizacji i linkowaniu z zewnątrz na frazy brandingowe).

Ot i mamy wyższość fraz brandingowych nad frazami pochodzącymi z LT (przynajmniej w znaczeniu usługi). Punkt siedzenia zależy zatem od … punktu widzenia (lub odwrotnie jak ktoś woli).
Oczywiście samo pozycjonowanie fraz brandingowych (bez optymalizacji serwisu pod LT) mija się z celem.

Zostaw komentarz