Koniec Toolbar PageRank.

Gdzieś na blogu w odległym zakamarku sieci ktoś napisał o wyłączeniu Google PageRank (link).

Powodem wpisu na tamtym blogu jest wypowiedź jaką Susan Moskwa udzieliła na blogu

Susan Moskwa: We’ve been telling people for a long time that they shouldn’t focus on PageRank so much; many site owners seem to think it’s the most important metric for them to track, which is simply not true. We removed it because we felt it was silly to tell people not to think about it, but then to show them the data, implying that they should look at it. :-) (link do wypowiedzi)

Czy zatem Google rozpoczęło kampanię przeciw własnemu wskaźnikowi jakim jest PageRank?

Ludzie z SEO od dawna wiedzą o tym, że PageRank nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję strony w SERP. Wiedzą też, że jest to wyśmienity wskaźnik wartości złotówkowej linka (dla handlarzy linkami). Czyżby zatem Google wypowiadało wojnę handlarzom ? A może Google nie radzi sobie z samym algorytmem PR?

Jak macie więcej informacji  - podzielcie się nimi.

4 Responses to “Koniec Toolbar PageRank.”

 1. Paweł Rabinek Says:

  Ciekawa sprawa. To bardzo możliwe, że Google wycofa się z algorytmu PR. Prawdopodobnie nie jest on im już do niczego potrzebny, a wiadomo, że jest walutą wśród wymiany linków co jest w niesmak dla Google… Trudno, coś trzeba będzie wykombinować, ale dobrze wiedzieć na co trzeba się przygotować ;)

 2. Lexy Says:

  Zacytowałeś jedną wypowiedź, a ja pozwolę sobie zacytować kolejną:
  “…it made sense to remove it from Webmaster Tools, which is designed specifically for site owners in a way that Toolbar is not. Personally I would love to see us remove PR from the Toolbar, but mine is not the only opinion in Google…”
  PR usunięto tylko z GWT.

 3. admin Says:

  Kto chciał wejść po linku i poczytać źródło - mógł to zrobić. Oczywiście masz rację, że usunięto go tylko z GWT.

  Jednak według mojej opinii właśnie rozpoczął się upadek PR. Uważam także, że usunięcie go z GWT (ukrycie przed userami) jest spowodowane problemami z TPR - co mogliśmy obserwować od dłuższego czasu albo początkiem wojny z handlarzami linków (stawiam na to pierwsze).

 4. jsmp Says:

  hmm, ja gdzieś przeczytałem, że w 2010-2013 kończy się ochrona zapewniana pracy l.Page dotyczącej PageRank na uniwersytecie, który ukończył. Wtedy duża część stanie się od tak “dla wszystkich jawna”, więc może przygotowują się do wymiany algorytmu poprzez usunięcie tego i uruchomienie czegoś nowego lub absolutną eliminacje :)

Zostaw komentarz