Koniec leczniczego 301 ?

Przekierowanie 301 od dawno było stosowane do bardzo wielu “leczniczych” działań SEO. Jednym z nich było pozbycie się filtrów. Wystarczyło kupić nową domenę, przekierować na nią ruch poprzez 301 - skutkiem tego można było pozbyć się filtrów nałożonych na domenę pierwotną a tym samym poprawić pozycję pozycjonowanej strony. Inne przykładem zastosowania przekierowania jest łatwość uzyskania wysokiej pozycji na trudne frazy (np. takie frazy jak “pozycjonowanie”).

Niedawno po dokonaniu takiego przekierowania (w celu pozbycia się filtra) nie dostrzegłem większych różnic. Wtórna domena zachowywała się podobnie jak domena pierwotna. Badając ten przypadek zauważyłem też, że polecenie “link:” dla obydwu domen pokazuje te same wartości(!) (z przyczyn oczywistych nie mogę podać adresu domeny).

Czyżby  Google doczytawszy się o skuteczności metod związanych z przekierowaniem 301 postanowiło powalczyć z tym przywilejem ?

Jeśli macie jakieś spostrzeżenia w materii 301 - zapraszam do dyskusji.

6 Responses to “Koniec leczniczego 301 ?”

 1. Mendax Says:

  “Niedawno”, czyli kiedy, jeśli można spytać…?

  Czy testowałeś co się dzieje, jeśli zafiltrowaną domenę przerzucimy na “konkurencję”?

  Może jest to jakoś związane z tym: http://www.blogstorm.co.uk/google-stops-passing-anchor-text-through-certain-301-redirects/1831/

 2. admin Says:

  Na konkurencję ? Sugerujesz, że G zerknęło do WHOIS i dlatego przekazało filtry z jednej na drugą domenę ?

  Przekierowanie zostało ustawione w samym końcu stycznia 2009. Zgodność polecenie “link:” dla obydwu domen dostrzegłem wczoraj (wcześniej nie sprawdzałem).

  Nowa domena standardowo pojawiła się w miejscu starej (więc 301 zadziałało przenosząc siłę “anchor text” ze starej domeny )… ale nowa domena nie pojawiła się wyżej a jej zmiana pozycji (bujanie) jest identyczne z zachowaniem starej domeny - tak więc wygląda to tak jakby filtry też się przeniosły (lub jak wolisz, wygląda to tak, że niektóre “anchor tekst” nie zostały przekierowane … ).

  Tyle z obserwacji i wyjaśnień.

 3. Mendax Says:

  O WhoIs nie myślałem. Pisząc o “konkurencji” miałem na myśli starsze strony, które od dłuższego czasu były wysoko na rzeczone frazy. Próbuję wywnioskować, czy właśnie pojawiła się kolejna możliwość zaszkodzenia konkurencji…

  Wygląda to wszystko podejrzanie, więc rzeczywiście coś się z 301 mogło stać. Gdybać sobie można długo, trzeba to gruntownie przetestować.

  Dziękuję za informację o tym.

 4. Robert Nowaczyk Says:

  wg. mnie 301 działa aczkolwiek tylko na filtr (nazwijmy go 999), gdzie strona nawet wpisując nazwę domeny się nie pokazuje na pierwszej stronie…

  Filtry pokroju wszystko nie top10 niestety trzeba inaczej omijać :-)

 5. admin Says:

  Topik ma na calu omówienie 301 w odniesieniu do filtrów a nie omawianie filtrów.

 6. Lexy Says:

  Szczerze mówiąc nie pamiętam kiedy dokładnie robiłam ostatnią 301 w celu pozbycia się filtra i chyba było to jeszcze w 2008 roku, ale zadziałała poprawnie. Przekierowanie nastąpiło jednak na stronę o zupełnie innej strukturze i contencie, aczkolwiek tematyka była ta sama.

  Niedługo robię kolejne 301, więc zobaczę czy faktycznie coś się zmieniło.

Zostaw komentarz