klikohit w Google.

Dziś na GL pojawił się temat odnośnie nowych możliwości jakie pojawiły się dla zalogowanych użytkowników, którzy łączę się z internetem z lokalizacją USA.

Po zalogowaniu do Google ze wspomnianej wcześniej lokalizacji (ewentualnie można to zrobić przez serwer proxy położony w USA) w SERP można dostrzec dodatkową funkcjonalność jaką jest opiniowanie strony. Każde wciśnięcie strzałek (z czerwonej ramki poniżej) pozwala wystawić opinię pozytywną (strzałka w górę) bądź negatywną (strzałka w dół). Przy każdej operacji możemy także zostawić opis swojej decyzji (brązowe okienko). Wystawienie opinii powinno skutkować opuszczeniem bądź podniesieniem pozycji w prywatnym SERP (w prywatnych wynikach wyszukiwania).

Dodatkowym przyciskiem jest “remove” mający na celu usunięcie tej strony z własnego SERP.

SERP Google sterowany przez userów

Pierwsze sterowanie wynikami taką metodą działa tylko w obrębie spersonalizowanych wyników (po zalogowaniu) ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że w jakimś niedługim czasie opinie takie zaczną mieć wpływ dla wyników niespersonalizownych (dla wyników dostępnych dla każdego).

Dawno temu wp.pl posiadało klikohit i choć prezentowany mechanizm różni się znacznie od tego z wp.pl to jednak pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy - to właśnie klikohit ;)

Jak ta informacja wpłynie na rozwój obecnych firm SEO ?

Czyżby był to początek końca klasycznego SEO ?

Oczywiście polemizować można tu do woli - ale na tym zakończę swoją wypowiedź - czekając na Wasze opinie.

[zmiany z dnia 23.11.2008]

Jeśli ktoś się chce pobawić przyciskami to po zalogowaniu do konta Google należy poszukać interesującej frazy a następnie zmienić w adresie:

 • google.pl na google.com
 • hl=pl na hl=en

Na rysunku poniżej w czerwonych ramkach opisane zmiany.

Dodatkowo ktoś na PiO zauważył, że są dodatkowe opcje (wczoraj chyba ich nie było) - rysunek poniżej.

Nowe opcje w Google

Tak więc w dolnej części ekranu widzimy:

 • listę usuniętych stron
 • okienko dodawania własnych stron
 • notes SearchWiki (zawierający wprowadzane zmiany)
 • notes SearchWiki - zawierający zmiany wszystkich userów !

Ta ostatnia zmiana jest dowodem na moją teorię, w której to SearchWiki w przyszłości może być wykorzystane do ustalania pozycji nie tylko w spersonalizowanym SERP.

P.S. Dziękuję za kilka linków z PiO ;)

11 Responses to “klikohit w Google.”

 1. cbagov Says:

  Nawet nie probuje w to wierzyc bo uzaleznianie jakosci informacji od ILOSCI opinii czy odwiedzin jest tak samo bzdurne jak niezdarna demokracja. Nie mam ochoty szukac w wynikach, ktore wczesniej ludzie z mojego miasta uznali za wartosciowe BO NIBY CZEMU.
  Takze mam wielka nadzieje, ze bedzie to jedynie JEDNA z WAG i nic poza tym.

 2. admin Says:

  Nasze “chcenie” bądź “niechcenie” ma się ni jak do polityki G. Oni i tak zrobią swoje. Przykładem może być oficjalne potępianie kopiowania treści a następnie uruchomienie “czytnika RSS” (news.google.com).

  Oni zawsze będą patrzyli przez pryzmat pieniędzy - choćby nie wiem jak piękne ideały prawili.

  Swoje wątpliwości już kiedyś przedstawiłem w temacie http://fakty-mity-seo.info/2008/04/01/dokad-zmierzasz-dwudziestoczteroprocentowa-wyszukiwarko.html

 3. Fakty i mity SEO » Blog Archive » Wyścig szczurów czas zacząć. Says:

  […] poniżej w czerwonej ramce a wyjaśnienie tu -> Klikohit w Google […]

 4. Google dla blogerów Says:

  […] pomaga wszystkim jak może, udostępniając wskazówki dotyczące SEO, wypuszczając piękny klikohit czy banując SWLe (których oczywiście jako prawdziwi WhiteHatowcy nie […]

 5. admin Says:

  Dodatkowe informacje z blogu Google: http://googlepolska.blogspot.com/2008/11/searchwiki-wyszukuj-po-swojemu.html

 6. Koniec SEO : Pozycjonowanie i optymalizacja Says:

  […] o tym wszyscy na swoich SEO blogach np tutaj : Klikohit w Google oraz na blogu Google […]

 7. Nowa SEO rewolucja? | oneJoomla.org Says:

  […] SearchWiki jest na pewno kolejnym krokiem Google w stronę User Experience, który pozwoli specjalistą wyszukiwarki lepiej badać trafność wyników. Jakie znaczenie będą miały obserwacje z SearchWiki na kształt przyszłych wyników? Nie wiadomo. Odpowiedzi szuka autor tego bloga. […]

 8. Linki Sponsorowane Says:

  Uważam, że nawet w przyszłości nie powinno to wpływać na ogólne wyniki wyszukiwań. Bo niby czemu Google miało by się sugerować opiniami pewnej grupy osób, która naklika sobie odpowiednią ilość na plus, lub minus danej strony.

 9. admin Says:

  Zwróć uwagę, że obecnie także działa to podobnie - Google sugeruje się tym co inni podlinkują (wskażą linkami) u siebie.

  Zmieniłby się jedynie czynnik z linka na klik - a właściwie nie na klik a na pozycję w SearchWiki. Najprościej: Google wzięłoby średnią ze wszystkich SearchWiki jako główny bądź dodatkowy czynnik.

 10. pozycjonowanie Says:

  Jednak na pewno bedzie to dodatkowy czynnik, ale nie wierze aby mial on zasadniczy wplyw na kolejnosc wynikow wyszukiwania. Google duzo takich hitow wymysla ostatnio. Jednak stare dobre linki (mimo ze poprzeczka linkowania wzrasta) dalej mocno sie trzymaja i rzadza… oczywiscie pomijajac content, ale to juz inna bajka :)

 11. flashmob warszawa Says:

  Właśnie, że może mieć wpływ na wyniki wyszukiwania. Zauważ, że nie można dwa razy podnieść w wynikach wyszukiwania tej samej strony. Gdyby tak liczyć to musiałbyś zakładać co każdy klik nowe konto. Jeśli takie coś by poskutkowało to paranoja. Nie wyobrażam sobie pozycjonowania w taki sposób.

Zostaw komentarz