Fresh Site Bonus (FSB)

Nie zawrę tu nic nowego. Raczej będzie to zebranie spostrzeżeń odnośnie tego zjawiska - niejako ku pamięci.

Czym jest tytułowy FSB ?

W SEO mianem FSB (Fresh Site Bonus) określa się czasowe pojawienie się nowych treści strony wysoko w SERP (w wynikach wyszukiwania).

Czy FSB to premia dla nowych treści ?

Nie wiem. Jednak takie wyjaśnienie istnienia FSB uważam za bardzo błędne mimo, że jest dosyć oczywiste. Swoje wątpliwości opieram głownie o spostrzeżenia z podobnym zachowaniem podczas linkowania - czyli w początkowym okresie linkowania strona dostaje wyższą pozycję by po krótkim czasie spaść niżej.

Jak długo trwa FSB ?
Fresh Site Bonus trwa bardzo różnie. Według moich spostrzeżeń okres trwania FSB jest odwrotnie proporcjonalny do trudności frazy i wynosi od dwóch tygodni do 3 dni (w przypadku nowych treści) oraz często ledwo do 5 dni w przypadku linkowania (co może być zgodne z wcześniejszym spostrzeżeniem odnośnie “trudności frazy”).

Istnieje wiele teorii odnośnie przyczyn istnienia FSB. Mnie żadna z nich nie wydaje się być słuszna - ani premia za nową treść, ani błąd algorytmu ani inne zasłyszane pomysły. Faktem jest, że takie zjawisko istnieje i nie znamy jego przyczyn a jedynie skutki.

6 Responses to “Fresh Site Bonus (FSB)”

 1. RobertK Says:

  FSB nie istnieje

 2. Easy_R Says:

  Muszę przyznać się, że nie wczytywałem się w treści polskich ani zagranicznych portali ani też forum traktujących o FSB, więc mój punkt widzenia może okazać się łątwy do obalenia, mimo wszystko chęć podzielenia się swoim zdaniem z innymi pcha mnie żeby to zrobić. W mojej opini, która została ukształtowana na skutek pracy przy pozycjonowaniu stron - efekt ‘FSB’ czyli szybkie wbicie się strony na jakiś czas na wysokie pozycje wynika między innymi z zależności między krótkim okresem czasu istnienia w indeksie, a ilością linków zwrotnych powstałych w tym czasie. Wiele się niegdyś czytało o tym jak bardzo istotne jest tempo i regularność dodawania kolejnych BL. Przykładowo moge sobie wyobrazić stronę która średnio w tygodniu dostaje średnio 6 linków poprzez dodanie do katalogów jak WP, Onet, WebwWeb, Interia, Gery czy Gwiazdor. Wymienione katalogi są często pierwszym miejscem, które wskazują do naszej strony. Gdyby tak mocnych i posiadających takie zaufanie algorytmu Google bylo wiele wiele więcej, moglibyśby dziennie dodawać do jednego cały czas, albo nawet stopniowo przyśpieszać, co pozwoliłoby utrzymać się na pozycjach które są uznawane za FSB. Możemy też wyobrazić sobie sytuację, w której pozycjoner jednego dnia dodaje do wszystkich tych katalogów, po czym w ciągu kolejnego tygodnia nie dodaje nigdzie. Wszechwiedzący algorytm widzi, że średni przyrost linków / dzień jest 6, a ich siła poprzez dodanie tematycznej unikalnej treści, siły katalogu i jego poziomie zaufania jakim darzy wymienione katalogi jest bardzo wysoka, po czym następuje przyrost linków z jakiś słabych precli, czy qlwebów, które nie mogą ilościowo ani jakościowo doścignąć mocarnych katalogów - gigantów :). W tym momencie następuje spadek pozycji na skutek nieuniknionemu spadkowi średniej oceny (ilość+jakość) dodawanych linków i pozycja spada w dół - koniec FSB.

 3. admin Says:

  @RobertK

  FSB istnieje. Nie są jednak znane jego przyczyny i sama nazwa “fresh site bonus” może być bardzo błędna - jednak skutki tego zagadnienia są dostrzegane. Nie można zatem twierdzić, że “to coś” nie istnieje.

  @Easy_R

  Możesz nie dodawać nigdzie linków. Otrzymasz FSB za samą treść (i być może linkowanie wewnętrzne) - skutki będą takie same: pierwotnie wyższa pozycja, następnie niższa.

 4. Mendax Says:

  Częściowo to zjawisko może “wyjaśniać” ten patent: http://tiny.pl/hqjcl (w szczególności punkt [0041]), pokrywa się to z komentarzem Easy_R oraz moim własnym doświadczeniem.

  Jednocześnie przyznaję szczerze, że nie spotkałem się jeszcze z FSB bez linków. Jak taka strona dostała się więc do indeksu, przez add-url na stronie G.?

 5. admin Says:

  @Mendex - poprzez linki wewnętrzne.

  Oczywiście - by uprzedzić pytanie - linki wewnętrzne nie zawierały “pozycjonowanej frazy” (dokładniej: nie zawierały frazy, na którą pojawiła się podstrona). “Frazy” zawarte były w treści.

  Możesz sobie dopowiedzieć jak konkurencyjne były to frazy skoro za pomocą treści pojawiły się w SERP.

  Obserwowane przypadki nie są odosobnione.

 6. abnehmen im schlaf Says:

  Zajmuje sie juz od paru lat pozycjonowaniem w Niemczech - tu rowniez doszlem do tego samego wniosku, ze istnieje ten tak zwany SFB. Wlasciwie mozna powiedziec ze artykul opisuje to co zauwazylem rowniez w niemieckim g****e. Storny potrafia po “wygasnieciu” SFB (moze byc to tylko pare dni do nawet pare tygodni) zostac przezucone nawet o 100 lub 200 pozycji do tylu. Zjawisko te jest zalezne glownie od konkurencji dla danej frazy.

Zostaw komentarz