Domeny IDN a pozycjonowanie.

Wiele razy na forach internetowych spotykam się z pytaniem na temat domen IDN. Zainteresowani pytają czy taką domenę pozycjonuje się łatwiej czy też trudniej. W opiniach wielu ludzi domena IDN jest nawet lepsze od pozostałych domen gdyż zawiera dokładne odwzorowanie pozycjonowanej nazwy / marki.

Jak zatem wygląda prawda na temat domen IDN?

Zacznijmy od wyjaśnienia skrótu IDN:
IDN (Internationalized Domain Name) - to domeny zawierające narodowe znaki diakrytyczne. Tak więc dla języka polskiego będą to domeny zawierające litery: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.

Jak podaje NASK:

Od strony technicznej rozwiązanie opiera się na istnieniu dwóch postaci domeny:
Formy zewnętrznej - ze znakami diakrytycznymi oraz formy technicznej (wewnętrznej) odwzorowanej za pomocą specjalnego algorytmu (Punycode) do takiej postaci, aby można było ją wprowadzić w DNS. W formie technicznej (wewnętrznej) nazwa domeny składa się z alfabetu łacińskiego, ale rozpoczyna się sekwencja “xn--”.

Tak więc domena “wózki-widłowe.pl” zapisana za pomocą Punycode będzie miała postać techniczną “xn--wzki-widowe-qeb84h.pl”.

Cóż z tego wynika?
Właściwie niewiele. Zapis techniczny domeny IDN stosowany jest dla potrzeb konfiguracji domeny i w dzisiejszych czasach nie jest on widoczny w oknie adresu przeglądarki. Dziś w oknie adresu najbardziej popularnych przeglądarek zobaczymy postać “wózki-widłowe.pl”. Można by zatem uznać, że domeny IDN niosą więcej walorów SEO niż pozostałe domeny tym bardziej, że nawet wpisanie adresu do przeglądarki “z palca” powoduje normalne uruchomienie witryny.

Niestety prawda jest bardziej bolesna. Domeny IDN bardzo mocno przegrywają z pozostałymi domenami. Powodów jest kilka.

Pierwszym namacalnym problemem jest poczta. Spytacie co ma poczta do SEO? Prawda,  niewiele (lub nic) ale niech któryś z Was spróbuje wysłać maila na domenę IDN wpisując adres “nic@wózki-widłowe.pl” to się sami przekonacie. Okazuje się, że programy pocztowe (w przeciwieństwie do przeglądarek)  nie radzą sobie z domenami IDN. Aby wysłać mail na taką domenę należy posłużyć się jej odpowiednikiem zapisanym w Puncode czyli na adres “cos@xn--wzki-widowe-qeb84h.pl”. Czy wyobrażacie sobie, że taki właśnie zapis adresu email musielibyście podawać na stronie internetowej, na wizytówkach, w folderach reklamowych…, itp? Przecież to wręcz kłóci się z istnieniem serwerów DNS (łatwiej chyba byłoby zapamiętać adres IP). Po co więc komuś strona internetowa z domeną IDN, na którą tak trudno jest wysłać mail? Po co reklamować stronę internetową (SEO), skoro tak trudno jest wysłać tam email?

Przy okazji - czy wiecie co to za domena “xn--kda9ag6e8jma6nxjsa.pl” ? Dla dociekliwych - życzę powodzenia w jej dekodowaniu.

Powiecie, że poczta to mało? Tak, racja. Poczta i jej kłopoty to nie SEO (choć osobiście nie chciałbym aby moim klienci mieli problem z kontaktem do mnie).

Zatem czy nadal należy uważać, że domeny IDN są równowartościowe ? Pozwolę sobie na stwierdzenie: domeny zapisane w Punycode są równowartościowe ale w ich normalnej postaci już nie.

Przeprowadziłem kilka testów. Okazało się, że Google nie rozpoznaje prawidłowo wszystkich linków w postaci:wózki-widłowe.pl za to indeksuje linki w postaci xn--wzki-widowe-qeb84h.pl. Prawdopodobnie ma to związek z kodowaniem strony (co będzie podlegało dalszym testom).  Oznacza to tyle, że musielibyśmy prosić wszystkich internautów o to by podając link do naszej strony (robią to najczęściej poprzez ctrl+c, ctrl+v czyli “kopiuj/wklej”) posłużyli się wersją techniczną domeny. Niestety - jest to nierealne, dlatego utracimy wszystkie naturalne linki a to niestety przekreśla sens kupowania domen IDN.

Oczywiście można by zwiększyć ilość linków sztucznie wytworzonych (pozycjonować) ale podnosi to koszty tej usługi i to bardzo.

Podsumowanie zatem jest takie:
Domeny IDN przegrywają z pozostałymi domenami ze względu na:

 • trudności z posługiwaniem się nimi przez obcokrajowców (przez ludzi z układem klawiatury innym niż PL).
 • trudności z otrzymywaniem/wysyłaniem poczty
 • brakiem linków naturalnych

Oczywiście zapraszam do komentarzy.

7 Responses to “Domeny IDN a pozycjonowanie.”

 1. Midilab Says:

  właśnie dziś pierwszy raz widzę (a może pierwszy raz zwrocilem uwage na to w statystykach), ze mam wejscia z domen IDN. Po kliknieciu w link w postaci xn--resztadomeny (w panelu wordpressa z wtyczka stats) przenioslo mnie pod adres z polskimi znakami.

  Ciekawe informacje choc do tej pory te domeny mnie nie interesowaly. Dzieki za test!

 2. Grzegorz Says:

  Nieraz spotkałem się z wynikami w Google, zawierającymi zapis adresu za pomocą Punycode. Szczerze powiedziawszy, to trochę mnie odstraszyła taka forma adresu, a co dopiero by było w przypadku szarego użytkownika internetu.
  Ciekawy artykuł :)

 3. GH Says:

  Wreszcie dobry opis tej sytuacji, który można polecać do przeczytania klientom firm seo. Jasno i treściwie. I niech promotorzy polskich ogonków to też przczytają i przestaną wypisywać bzdury, jak to dobrze mieć domenę żarłacze.pl, podróżnicy.pl itp. :))).

 4. Ares Says:

  I to jest ból właśnie.
  Sama forma zapisu domeny stwarza pewne możliwości postawienia naszego serwisu w atrakcyjnej domenie będącej poprawnym fonetycznym zapisem domeny naszej konkurencji, której adres pisze się z krzaczkami ale zapomniała IDN postawić.
  Problem główny tkwi zwłaszcza w linkowaniu takiej domeny.

 5. Uncle Demotivator Says:

  Najlepiej mieć po prostu dwie domeny - przykładowo żaneta.pl i zaneta.pl, przy czym na żaneta.pl ustawić przekierowanie 301 na domenę w wersji bez polskich znaków, a wśród klientów/Internautów promować adres zaneta.pl (bez “ż”) - zyskamy jednocześnie wejścia “z palca” oraz nie stracimy szansy na naturalne linki zewnętrzne.

 6. Alex Says:

  hmm…Google nie indeksuje linków z polskimi znakami? Czyżby?

  http://www.google.pl/#hl=en&source=hp&biw=1518&bih=910&q=site%3Akrak%C3%B3w.pl&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=38ce51f390d3753a

 7. admin Says:

  Poleceniem “site:domena.pl” sprawdzasz jakie linki są zaindeksowane ?

  Tym poleceniem sprawdziłeś ile dokumentów ze wskazanej domeny jest zaindeksowanych (sprawdziłeś czy domeny IDN się indeksują).

  Przeczytaj jeszcze raz cały artykuł to może zrozumiesz jaki problem w nim poruszam.

Zostaw komentarz